Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa doświadczył chyba każdy z nas. Pojawia się nagle. Po ciężkim dniu w pracy, uprawiając aktywność fizyczną, czasami pojawia się znikąd. Na każdym korku swojego życia jesteśmy narażeni na kontuzje. Niekiedy wystarczy schylić się w niefortunny sposób i gotowe. Ból kręgosłupa może utrudnić nam funkcjonowanie na długi czas. Dobrze jest dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje, jak leczyć, a przede wszystkim jak zapobiegać takim stanom.

Podstawowe informacje

Na początku trzeba uświadomić sobie, że człowiek stworzony jest do ruchu i właśnie tak się leczy. Brak aktywności fizycznej powoduje m.in. spadek siły mięśniowej, elastyczności, objętości mięśnia. Wyobraźmy sobie co się dzieje z mięśniem gdy mamy gips. W oczach maleje jego przekrój, odnotowuje się spadek siły oraz zatraca się zakresy ruchu w stawach. Taki gips dla całego ciała funduje sobie większość osób pracujących w statyce, np. przed komputerem. Tak spędza się w pozycji siedzącej 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, miesiąc, czasami kilka lat, w niektórych przypadkach kilkanaście. Ciężko wyobrazić sobie jakie przeciążenia w tym czasie przyjmuje nasz kręgosłup. Przewlekłe obciążanie kręgosłupa, mięśni, więzadeł, nieprawidłowe, statyczne ustawienie miednicy powodują, że ból kręgosłupa staje się chorobą cywilizacyjną. Na szczęście, na przekór takim przypadkom staje fizjoterapeuta. W ostrych przypadkach po to by wyleczyć, a przede wszystkim uświadomić i zainspirować do aktywnego trybu życia.

Leczenie bólu

Najpierw skupmy się na sytuacji w której ból już się pojawił. Najlepiej oczywiście jest zapobiegać, ale większość czytających ten artykuł pewnie trafiło tutaj z powodu bólu. Co zrobić gdy nabawimy się kontuzji? W swojej praktyce fizjoterapeutycznej przyjąłem już tysiące pacjentów z kontuzją kręgosłupa. Większość pacjentów wcześniej zgłosiła się do ortopedy, zrobiła badanie RTG i dostała magiczną diagnozę: rwa kulszowa. Później zastrzyki i po długiej drodze walki z bólem ktoś polecił fizjoterapeutę. Zapewniam, odwracając ten proces zaoszczędzić można nie tylko wiele czasu, a przede wszystkim cierpienia. Trafiając w ręce wykwalifikowanego fizjoterapeuty już podczas pierwszej wizyty po przeprowadzonym wywiadzie pacjent jest diagnozowany funkcjonalnie. To cenniejsza wiedza niż wiedza obrazowa. Krótko mówiąc, to ruch sprawia nam ból, badania robione są w statyce. Rzadko kiedy przynoszą cenne informacje w pracy manualnej, opisy są zbyt ogólne, a postawiona diagnoza rzadko kiedy pomaga w drodze leczenia ruchem. Kolejnym krokiem jest leczenie manualne i trening. To jedyna i skuteczna droga po zdrowie.

Zapobieganie kontuzji kręgosłupa

Nie trzeba wiele, by żyć bez bólu. Wystarczy kawałek podłogi oraz kilkanaście minut dziennie na wykonanie kilku podstawowych ćwiczeń. Przysiad, pompka, mobilizacje kręgosłupa, czyli kilka ćwiczeń z kalisteniki i życie staje się lepsze. Nie chodzi tylko o życie bez bólu, ale o dobrą kondycje fizyczną i psychiczną. Będąc w formie czerpiemy od życia więcej:

  • wydajniejszy sen,
  • szybsza regeneracja,
  • większa efektywność w pracy,
  • lepsza odporność
  • dobry humor,

ogólnie świat jest piękniejszy.

Dyskopatia

Często słyszę od pacjentów: „dysk mi wypadł”. Trochę jest to mit. Krążki międzykręgowe uszkadzają się i rzeczywiście czasami potrafią ucisnąć na nerw, ale nie jest to zjawisko na którym trzeba skupiać całą swoją uwagę. Szeroko rozumiana dyskopatia niesie za sobą wiele współistniejących restrykcji w otaczających ją strukturach. Jedną z nich są zmiany w powięzi, czyli tkanki łącznej występującej w całym ciele. Po wykluczeniu przeciwwskazań, dokładnym wywiadzie i diagnostyce, użycie technik terapii tkanek miękkich bądź terapii manualnej pozwala na szybkie uzyskanie bezbolesności, a wdrożenie do swojego życia kilku cennych wskazówek może w szybki sposób uwolnić pacjenta od przewlekłego bólu i wzmocnić mięśnie, które m.in odpowiadają za stabilizację kręgosłupa.

Fizjoterapia stała się zawodem medycznym, świadczy o tym fakt, że korzystanie z usług fizjoterapeuty i kontrola swojego układu ruchu przynosi wiele korzyści nie tylko w sferze układu ruchu, ale też ogólnego zdrowia pacjentów. W życiu ważne jest aby mieć dobre kontakty, jednym z nich powinien być fizjoterapeuta.

Mgr Sebastian Eisler

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *